Rajkot, Gujarat
GST No. 24ARLPP6915H1ZI
Call 08047628671 89% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 500 Kg
Product Brochure
| Pipe Diameter | 3/4 Inch (20mm) |
| Pipe Type | Opaque |
| Length of Pipe | 30 m |
| Length | 30 m |
| Material | Flexible PVC |
| Thickness | 2 mm |
| Size | 3/4 inch |
| Weight | 5 kg |
| Usage/Application | Gardening |
| Type | Soft Tube |
| Packaging Type | Export worthy |
A soft PVC garden pipe (elite) typically refers to a high-quality, reinforced PVC (polyvinyl chloride) hose that is designed for use in a range of fluid transport applications. Here's a quick breakdown:
Key Features:Material: PVC with polyester or synthetic fiber braiding reinforcement.
Flexibility: Highly flexible, easy to handle.
Transparency: Usually transparent or translucent, allowing visual flow checks.
Pressure Resistance: The braided layer increases burst strength and pressure resistance.
Temperature Range: Generally usable in temperatures from 5°C to +60°C.
Applications: Widely used for water delivery, air lines, chemicals (mild), and food-grade purposes depending on certification.
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Pipe Diameter | 3/4 inch (20 mm) |
| Pipe Type | Flexible Garden Hose |
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Length | 30 m |
| Size (Diameter) | 3/4 inch |
| Size | 1 inch |
| Pipe Joint type | Sol fit |
| Country of Origin | Made in India |
| Packing | Bora |
An Elite flexi garden hose pipe refers to a high-quality, reinforced PVC (polyvinyl chloride) hose that is designed for use in a range of fluid transport applications. Here's a quick breakdown:
Key Features:Material: PVC with polyester or synthetic fiber braiding reinforcement.
Flexibility: Highly flexible, easy to handle.
Transparency: Usually transparent or translucent, allowing visual flow checks.
Pressure Resistance: The braided layer increases burst strength and pressure resistance.
Temperature Range: Generally usable in temperatures from 5°C to +60°C.
Applications: Widely used for water delivery, air lines, chemicals (mild), and food-grade purposes depending on certification.
View Complete details
Product Brochure
| Type | Spray Hose Pipe |
| Size/Diameter | 3/4 inch |
| Length | 30 m |
| Internal Diameter | 20 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | PVC |
A Elite flexi braided hose pipe refers to a high-quality, reinforced PVC (polyvinyl chloride) hose that is designed for use in a range of fluid transport applications. Here's a quick breakdown:
Key Features:Material: PVC with polyester or synthetic fiber braiding reinforcement.
Flexibility: Highly flexible, easy to handle.
Transparency: Usually transparent or translucent, allowing visual flow checks.
Pressure Resistance: The braided layer increases burst strength and pressure resistance.
Temperature Range: Generally usable in temperatures from 5°C to +60°C.
Applications: Widely used for water delivery, air lines, chemicals (mild), and food-grade purposes depending on certification.
View Complete details
Product Brochure
| Size/Diameter | 3/4 inch |
| Length | 30 m |
| Pattern | threaded |
| Material | PVC |
| Type | Spray Hose Pipe |
| Internal Diameter | 20 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| packing | bora |
A Elite flexi braided hose pipe refers to a high-quality, reinforced PVC (polyvinyl chloride) hose that is designed for use in a range of fluid transport applications. Here's a quick breakdown:
Key Features:Material: PVC with polyester or synthetic fiber braiding reinforcement.
Flexibility: Highly flexible, easy to handle.
Transparency: Usually transparent or translucent, allowing visual flow checks.
Pressure Resistance: The braided layer increases burst strength and pressure resistance.
Temperature Range: Generally usable in temperatures from 5°C to +60°C.
Applications: Widely used for water delivery, air lines, chemicals (mild), and food-grade purposes depending on certification.
View Complete details