Rajkot, Gujarat
GST No. 24ARLPP6915H1ZI
Call 08047628671 89% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 500 Meter
Product Brochure
| Size/Diameter | 3 inch |
| Length | 30 mtr |
| Packaging Type | export worthy |
| Temperature Range | 10-60 |
| Bending Radius | 90-120 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 300 Kg
Product Brochure
| Size/Diameter | 1 inch |
| Length of Pipe | 30 |
| Pipe Joint type | Sol fit |
| Type | Hoses |
| Color | Transparent |
| Working Pressure | 4 Kg/sqcm |
| Usage/Application | Agricultural |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Size/Diameter | 4 inch |
| Length | 30 mtr |
| Packaging Type | export worthy |
| Temperature Range | 45-65 |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Green |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 300 Meter
Product Brochure
| Size/Diameter | 1.5 inch |
| Length of Pipe | 30 MTR |
| Minimum Order Quantity | 300 kgs |
| Thickness | 2 mm |
| Material | PVC |
| Working Pressure | 2.5 Kg/sqcm |
| Pipe Joint type | Sol fit |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 300 Meter
Product Brochure
| Size/Diameter | 4 inch |
| Product Type | Flexible hose |
| Packaging Type | export worthy |
| Temperature Range | 10-60 |
| Bending Radius | 90-120 |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Size (ID) | 2" (50mm) |
| Type | Medium Duty |
| Size | 50 mm |
| Minimum Order Quantity | 200 kgs |
| Inner Diameter | 50 mm |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Size/Diameter | 6 inch |
| Length | 15 mtr |
| Packaging Type | single |
| Temperature Range | 5 - 55 |
| Product Type | SUCTION HOSE |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Size/Diameter | 3 inch |
| Length | 30 mtr |
| Packaging Type | ROLL |
| Temperature Range | 5 - 55 |
| Product Type | SUCTION HOSE |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Size (ID) | 1" (25mm) |
| Type | Medium Duty |
| Size | 25 mm |
| Minimum Order Quantity | 250 KGS |
| Inner Diameter | 25 mm |
| Surface Finish | Smooth Finish |
| Country of Origin | Made in India |
A soft Flexible PVC Pipes (elite) typically refers to a high-quality, reinforced PVC (polyvinyl chloride) hose that is designed for use in a range of fluid transport applications. Here's a quick breakdown:
Key Features:Material: PVC with polyester or synthetic fiber braiding reinforcement.
Flexibility: Highly flexible, easy to handle.
Transparency: Usually transparent or translucent, allowing visual flow checks.
Pressure Resistance: The braided layer increases burst strength and pressure resistance.
Temperature Range: Generally usable in temperatures from 5°C to +60°C.
Applications: Widely used for water delivery, air lines, chemicals (mild), and food-grade purposes depending on certification.
View Complete details